Podczas realizacji programu MEN „Książki naszych marzeń”  uczniom klas drugich towarzyszyła Basia – bohaterka serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak.Szczegółowe projekty dla klas opracowały wychowawczynie Grażyna Mołodec kl.IIa – projekt „Czytanie rozwija wyobraźnię”  i Dorota Rolka kl.IIb „Biblioteczni detektywi”.

Głównymi celami podjętych działań były: promowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów,  poznanie nowości  z zakresu literatury dziecięcej oraz rozwijanie wyobraźni twórczej uczniów i inspirowanie ich do podejmowania działań w dziedzinie literackiej i plastycznej.

Młodzi czytelnicy z klasy IIb pod swoją „detektywistyczną lupę” wzięli wielu bohaterów książek naszej szkolnej biblioteki, sporządzając o nich notatki w dzienniczku czytelnictwa, by wreszcie ruszyć tropem Basi. Z detektywistyczną dokładnością „rozpracowali” cechy głównej bohaterki i podczas cotygodniowego czytania na dywanie poznawali jej kolejne przygody. Sporządzili portret pamięciowy Basi, który na stałe zagościł w sali lekcyjnej.

Rozterki Basi, sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz odpowiedzi na trudne i proste „ życiowe” pytania uczniowie poznawali również samodzielnie czytając w domu książki wypożyczone z biblioteki.

Uczniowie obu klas chętnie opowiadali przygody Basi, oceniali jej zachowanie, zapisywali rady bohaterki, która stała się  ich przyjaciółką.

Po poznaniu  podczas realizacji projektu historii powstawania książek dawniej

i obecnie,  uczniowie podjęli własne próby autorskie.

Dzieci z kl. IIa  wcieliły się w role autorów i ilustratorów do wymyślonych przez siebie tytułów książek, zaś uczniowie klasy IIb zainspirowani poznanymi przygodami Basi napisali własne książeczki z serii „ Basia i …”

Oprócz książeczek w czasie  realizacji projektu powstały:

- prace literackie zachęcające innych do czytania książek o  przygodach Basi,

- gazetki tematyczne „ Rady Basi”, „Warto czytać – rymowanki”

- komiks „ Moje spotkanie z Basią”

- mapa myśli nt „Książka”

Ponadto odbył się quiz znajomości książek o Basi oraz w kl. IIb konkurs na najciekawszą „autorską” książeczkę. Na koniec projektu młodzi detektywi wyruszyli z Basią do przedszkolaków, by urządzić Pasiasty Bal i rozdać im zaproszenia do szkolnej biblioteki po kolejne tomiki serii „Basia i …”

Rodzice uczniów klas drugich uczestniczyli w prelekcji nt „Warto czytać” – oraz oglądali wystawkę prac dzieci.

{phocagallery view=category|categoryid=166|limitstart=0|limitcount=0}