Uczniowie klas trzecich wzięli udział w programie MEN „Książki naszych marzeń”. Klasa IIIa realizowała  projekt „Wzruszający świat baśni”  opracowany i wdrożony przez p. Bożenę Świgut, a klasa IIIb „W niezwykłej krainie polskich legend”, który przygotowała p. Katarzyna Zabrzyńska. Głównymi celami projektu  było wspomaganie wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka poprzez spotkania z baśniami i legendami, budzenie zainteresowań książką poprzez zabawy literacko-plastyczne, muzyczne, odgrywanie ról i inscenizowanie itp. oraz kształtowanie zainteresowań czytelniczych i szacunku do książki.

Podczas projektu uczniowie kl.IIIa poznali bohaterów baśni  H.Ch. Andersena, Charlesa Perraulta i Braci Grimm, a uczniowie kl.IIIb postacie realne i fantastyczne polskich legend. Raz w tygodniu odbywało się w klasie  „Czytanie na dywanie” . Ponadto dzieci czytały baśnie pierwszakom i przedszkolakom.  Baśnie i legendy stały się inspiracją do wykonania prac plastycznych, które zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym, wzbudzając ciekawość i zainteresowanie dzieci z innych klas. Uczniowie wykonali też  lapbooki  „Czy znasz te baśnie?”-kl. IIIa, „Czy znasz te legendy?”-kl. IIIb. Sami układali krzyżówki, rebusy, quizy, zagadki itp., a następnie prezentowali je uczniom z klas I-III. Podczas jednego ze spotkań z baśniami i legendami dzieci przygotowały zdrowe kanapki i przekąski. W ten sposób promowały zdrowy styl życia.

Rodzice uczniów uczestniczyli w prelekcji „Rola książki  i głośnego czytania
w rozwoju dziecka”
.

„Baśnie-łączą pokolenia-czytały je babcie, mamy i my je czytamy!” W ramach tej akcji trzecioklasiści przeprowadzili wywiady z rodzicami na temat ich ulubionych baśni
z dzieciństwa. Następnie rodzice i dzieci wykonali ilustracje do baśni. Z wykonanych prac powstał klasowy album  „Baśnie, które  lubimy czytać”

W czasie projektu uczniowie obu klas oglądali spektakle teatralne: „Królowa Śniegu”
i „Kopciuszek”.
Natomiast sami wcielili się w rolę baśniowych bohaterów przygotowując inscenizację dla rodziców pt.„Królewna Śnieżka”.

W czasie całego projektu uczniowie wzięli udział zajęciach z edukacji czytelniczej w Gminnej Bibliotece Publicznej oraz w spotkaniu autorskim z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci p. Zuzanną Orlińską. Dzieci brały też udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Książki, podczas którego zostały wręczone dyplomy i nagrody dla najlepszych czytelników Biblioteki Gminnej. Uczniowie  klasy IIIa zdobyli I miejsce w czytelnictwie.

{phocagallery view=category|categoryid=168|limitstart=0|limitcount=0}