Dotknij Niepodległości – pod takim hasłem odbyła się w piątek 10 listopada akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali ją uczniowie klasy IV a szkoły podstawowej pod opieką p. Agaty Tobiasz oraz II c gimnazjum pod opieką p. Piotra Mółki. Uroczystość uświetnił chór gimnazjum, kierowany przez p. Joannę Złocką. Na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna i w obecności sztandaru odśpiewano hymn Polski. Montażowi słowno-muzycznemu towarzyszyły wyświetlane na ścianie slajdy, przedstawiające historię Polski, naszych bohaterów i piękno ojczystego krajobrazu.

Akademię rozpoczęła piosenka Płynie Wisła, płynie, a towarzyszące je slajdy pokazywały niepowtarzalny urok królowej polskich rzek, przepływającej przez wiele polskich miast. Następnie uczniowie przybliżyli tragiczną historię utraty przez Polskę niepodległości oraz walkę Polaków o jej odzyskanie. Szczególne wrażenie na publiczności wywarł moment, kiedy na symbolicznym grobie polskich żołnierzy Paweł Smoła (IVa) zapalił znicz i w zadumie się modlił. Entuzjastycznie przyjęto również występ Wiktorii Maciak (IVa), która mistrzowsko wygrała na akordeonie radość z odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akademię zakończyła refleksja, w czym dzisiaj powinien objawiać się patriotyzm oraz wyśpiewana przez chór Modlitwa o wschodzie Jacka Kaczmarskiego.