Back to Top

Święto Szkoły 4 października

Święto Szkoły to najważniejsza uroczystość szkolna organizowana dla środowiska lokalnego oraz całej społeczności szkolnej. Obchodzone jest w każdą rocznicę nadania szkole imienia Świętego  Franciszka z Asyżu (4 października 2003 r. – nadanie szkole imienia). Święto Szkoły ma ustalony ceremoniał i rozpoczyna się Mszą Świętą, na którą uczniowie ubrani na galowo wraz z wychowawcami idą za Pocztem sztandarowym. We mszy św. uczestniczą również  zaproszeni goście. Poczet jest uroczyście wprowadzany i wyprowadzany z kościoła. Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy uczestnicy idą za pocztem sztandarowym do szkoły. Na budynku szkoły wiszą flagi państwowe. Na sali gimnastycznej rozpoczyna się oficjalna część uroczystości, której stałymi elementami są:

  • montaże muzyczno  – poetyckie, przedstawienia związane z postacią Św. Franciszka z Asyżu lub aktualnym hasłem wychowawczym,
  • ogłoszenia wyników konkursów plastycznych i literackich związanych z aktualnym Świętem Szkoły w dwóch kategoriach wiekowych „0” - III i IV – VI,
  • informacje o działaniach związanych z patronem szkoły oraz  sukcesach uczniów.

Dekoracje sali gimnastycznej stanowią  konkursowe prace uczniów. Goście przybyli na obchody święta proszeni są o dokonywanie pamiątkowych wpisów do kroniki szkoły.

Pasowanie uczniów klas pierwszych

Uroczystość Ślubowania  i Pasowania Uczniów Klas Pierwszych odbywa się podczas Święta Szkoły lub jako osobna uroczystość w drugiej połowie października (decyzja dyrekcji i wychowawczyń klas pierwszych). W przypadku drugiego terminu Ślubowania, uroczystość rozpoczyna się Mszą Świętą na którą przychodzą uczniowie klas I-III, poczet sztandarowy , rodzice i zaproszeni goście. Podobnie jak podczas Święta Szkoły, uroczystość odbywa się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klas pierwszych prezentują swoje umiejętności, klasy drugie witają pierwszaków w gronie uczniów a następnie   pierwszoklasiści uroczyście ślubują na Sztandar Szkoły. Szkoła posiada ustalony tekst Roty Ślubowania.


ROTA ŚLUBOWANIA
Uczniów klas pierwszych
Szkoły Podstawowej im.Św.Franciszka z Asyżu w Łabowej



    My, uczniowie Szkoły Podstawowej w Łabowej, na sztandar szkoły oraz imię naszego patrona Św. Franciszka z Asyżu,  ślubujemy:

  • strzec dobrego imienia szkoły,
  • szanować rodziców i nauczycieli,
  • kochać i czcić swoją ojczyznę.

Hasła roku szkolnego - ukierunkowanie pracy wychowawczej

Pomysł wprowadzenia myśli przewodniej do pracy wychowawczej zapożyczony został  z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łabowej. Wybór  hasła uwarunkowany jest  przystępnością  zakresu tematycznego oraz związkiem  hasła z dziećmi. Wybrane hasło jest motywem przewodnim Święta Szkoły i Konkursu Literackiego o Nagrodę Dyrektora Szkoły. Jego treść uwzględniana jest w kazaniach  podczas mszy Świętej z okazji Święta Szkoły i pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Hasło eksponowane jest podczas uroczystości szkolnych, konkursów, w stałych gablotach i w każdej klasie na gazetce.


2005/06  „Iść przed siebie, to znaczy mieć świadomość celu”   Jan Paweł II
2006/07  „Nawet małe ziarenko, może wyrosnąć na wielkie drzewo” .
2007/08   “Póki czas mamy, starajmy się czynić dobrze.”   Św. Franciszek z Asyżu, 1219 r.
2008/09   „Rodzice są najbliższymi przyjaciółmi dzieci.” Jan Paweł II,
2009/10   “Bądźcie świadkami Bożego Miłosierdzia.” Jan Paweł II,
2010/11    „Wolność trzeba stale zdobywać.” Jan Paweł II,
2011/12   „Rodzina jest szkołą miłości.” Jan Paweł II
2012/13    „Dzieci są nadzieją.”  Jan Paweł II   
2013/14   „Nie samym chlebem człowiek żyje..” Mt. 4,4      
2014/15   „Życie jest poszukiwaniem prawdy, dobra i piękna.”       



Tablica upamiętniająca nadanie szkole imienia Św.Franciszka z Asyżu

Tablica została ufundowana przez sponsorów  i Radę Rodziców Szkoły Podstawowej oraz  wmurowana w ścianę na parterze budynku. Widnieją na niej słowa:
Dobry Panie, uczyń z nas narzędzie Twojego pokoju,
Spraw, abyśmy mogli nie tyle szukać miłości, ile innych miłować,
Albowiem dając otrzymujemy,
Wybaczając, zyskujemy wybaczenie.  /Św. Franciszek z Asyżu – modlitwa/

Życiorys Św.Franciszka i Pieśń Słoneczna

Przeszklona tablica zawieszona na prawo od tablicy upamiętniającej nadanie imienia szkole, zawiera życiorys Św.Franciszka oraz słowa Pieśni Słonecznej. Ufundowana przez rodzinę  z Łabowej.

Statuetka Św. Franciszka

W czerwcu 2010  po raz pierwszy najlepsi absolwenci Szkoły Podstawowej  otrzymali statuetki patrona. Przyznawane są one uczniom, którzy mają jeden z trzech najlepszych wyników w szkole ze sprawdzianu po klasie VI oraz świadectwo z czerwonym paskiem. Autorką projektu oraz koordynatorem działań związanych z   produkcją figurki była uczennica jeszcze 8-letniej Szkoły Podstawowej  w Łabowej Sabina Łatka. Figurki zostały ufundowane przez  sponsorów, wśród których byli: ks. Proboszcz parafii Łabowa,, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Łabowej, Nadleśniczy Lasów Państwowych w nawojowej , prezes LOP, sponsorzy indywidualni oraz 93 rodziny naszych uczniów. Uczniowie, którzy otrzymali pamiątkową figurkę, wpisywania są do ZŁOTEJ KSIĘGI UCZNIÓW UHONOROWANYCH STATUETKĄ. Od roku 2014 statuetkę otrzymuje jeden uczeń, który zdobył największą ilość punktów ze sprawdzianu po klasie szóstej. Pozostałe kryteria przydziału nagrody bez zmian.


2009/2010


Oleksy Aleksy    40 pkt        śr.4.8
Kubisz Krzysztof  36 pkt    śr.5.0



2010/2011


Banach Konrad    36 pkt     śr. 5.4
Zdrojewski Karol  35  pkt     śr. 5.8
Świgut Aleksandra   34 pkt    śr.5.5
Trojan Klaudia   34 pkt        śr. 5.18


2011/2012


Szczygieł Michał    34 pkt    śr. 4.8
Stach Maciej    31 pkt        śr. 4.8
Świgut Dominika   30 pkt    śr.5.4


2012/2013


Wontorczyk Gabriela   38 pkt    śr. 5.3
Totoś Joanna   37 pkt        śr.5.5
Mirek Bartłomiej   33 pkt    śr.5.4



2013/2014


Złocki Szymon 36 pkt.        śr.5.18

Poczet Sztandarowy

W poczcie sztandarowym szkołę reprezentowali:

  • 2004/2005 Anna Kosiór (Nowa Wieś), Krystyna Magiera (Łabowa), Bartłomiej Jasiński (Kotów).
  • 2005/2006 Paulina Maciak (Łabowa), Klaudia Smyda (Łabowa), Bartłomiej Jasiński (Kotów).
  • 2006/2007 Katarzyna Brożek, Karolina Maciak,  Wojciech Baran, Michał Mąka (wszyscy z Łabowej).
  • 2007/2008 Katarzyna Jasińska (Kotów), Sylwia Maciak (Kotów), Tomasz Karbowski (Łabowa), Jan Zaczek (Łabowa).
  • 2008/2009 Małgorzata Mąka (Łabowa), Dominika Szarek (Nowa Wieś), Amadeusz Mirek (Łabowa).
  • 2009/2010 Magdalena Cieśla (Łabowa), Ewelina Maciak (Kotów), Gabriela Świgut (Nowa Wieś), Krzysztof Kubisz (Łabowa), Bartłomiej Zieliński (Łabowa).
  • 2010/2011 Patrycja Sarata (Łosie), Aleksandra Świgut (Nowa Wieś), Kacper Mołodec                  (Łabowa), Karol Zdrojewski (Łabowa).
  • 2011/2012 Gabriela Dobosz (Łabowa), Dominika Owcarz (Łabowa), Dominika Świgut (Nowa Wieś), Klaudia Szarota (Kotów), Maciej Stach (Łabowa).
  • 2012/2013 Monika Cabak, Gabriela Wontorczyk, Maciej Kłębczyk – wszyscy z Łabowej.
  • 2013/2014 Karolina Cabak (Łabowa), Mateusz Mąka (Łabowa), Wojciech Totoś (Kamianna).
  • 2014/2015 Kaja Oleksy (Łabowa), Monika Kubisz (Łabowa), Anna Izworska (Łabowa), Maciej Cabak (Łabowa), Maciej Pikuła (Kotów)

Listy do Niepokalanowa i Watykanu

Począwszy od roku 2004 z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy  i kolejnych rocznic nadania szkole imienia   do Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie wysyłane były okolicznościowe życzenia (do roku 2009).  Aktualnie życzenia  są wysyłane do Papieża Franciszka a odpowiedzi z Watykanu zamieszczane w Kronice szkolnej.

Program wychowawczy

Program wychowawczy Ze szkołą w odpowiedzialne i dorosłe życie zawiera cele, zadania, model absolwenta oraz formy i działania związane z Patronem szkoły.

Dzień galowy

Podczas uroczystości szkolnych oraz imprez kulturalnych (na polecenie dyrektora, wychowawcy) uczniowie są zobowiązani do odświętnego ubioru: dziewczęta – białe bluzki z kołnierzem i ciemne spódnice, chłopcy – białe koszule, ciemne spodnie (ewentualnie ciemne marynarki). Obowiązek noszenia stroju galowego jest wyznaczony w następujące dni:

  • rozpoczęcie roku szkolnego,
  • Święto Szkoły 4 października,
  • ślubowanie uczniów klas pierwszych
  • dzień ogólnopolskiego Sprawdzianu po klasie VI,
  • zakończenie roku szkolnego,
  • inne wg bieżących potrzeb wyznaczone przez dyrektora.